Obowiązki członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Ruczaj – Zaborze”

utrzymujących zwierzęta domowe.

 

 

Podstawa - Uchwała Rady Miasta Krakowa nr XLII/856/16 z dnia 8 czerwca 2016 roku przyjmującą regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków, obowiązujący właścicieli nieruchomości, mieszkańców, osoby przebywające czasowo na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

 

Zgodnie z ustawą mieszkańcy, którzy utrzymują zwierzęta domowe zobowiązani są do :

· zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt,

· zapobiegania , by utrzymywane zwierzęta nie były uciążliwe dla ludzi i otoczenia,

· sprawowania właściwej opieki i nie pozostawiania ich bez dozoru,

· prowadzania psa na uwięzi z nałożonym kagańcem, skutecznie uniemożliwiającym pogryzienie
  innych zwierząt lub ludzi w przypadku:

psa rasy uznawanej za agresywną,

psa nierasowego posiadającego dominujące cechy psa rasy uznawanej za agresywną, psa zagrażającego otoczeniu,

· niewyprowadzania zwierząt na teren placów zabaw i piaskownic dla dzieci, a także na boiska
  szkolne oraz tereny zielone i sportowe, położone na obszarze posesji będących w zarządzie szkół,
  przedszkoli i żłobków,

· nie wprowadzania zwierząt do budynków użyteczności publicznej i obsługi ludności
   o ile władający tymi budynkami nie postanowią inaczej (zakaz nie dotyczy psów przewodników),

· niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta i wrzucania
  do specjalnie  przygotowanych i oznaczonych koszy

· obowiązek nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników,

· osób niepełnosprawnych z tytułu wady wzroku lub narządu ruchu stopnia znacznego.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28.04.2003r. (Dz. U. Nr 77, poz. 687 z pzm.) rasy psów uznawanych za agresywne to:

1. Amerykański pit bull terier.

2. Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin).

3. Buldog amerykański.

4. Dog argentyński.

5. Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario).

6. Tosa inu.

7. Rottweiler.

8. Akbash dog.

9. Anatolian Karabach.

10. Moskiewski stróżujący.

11. Owczarek kaukaski.

W miejscach mało uczęszczanych dopuszcza się prowadzenie psa bez smyczy, pod warunkiem, że pies ma nałożony kaganiec skutecznie uniemożliwiający pogryzienie innych zwierząt lub ludzi, a właściciel lub opiekun sprawuje pełną kontrolę nad jego zachowaniem.

 

Osoby nieletnie oraz osoby nietrzeźwe lub będące pod wpływem środków odurzających mają zakaz prowadzenia psów o wyżej wymienionej charakterystyce.

 

Osoby utrzymujące zwierzęta egzotyczne, w szczególności gady, płazy, ptaki w lokalach mieszkalnych lub użytkowych odpowiedzialni są za zabezpieczenie ich je przed wydostaniem się z pomieszczenia oraz są  zobowiązani poinformować Zarząd Spółdzielni o ich posiadaniu.

 

Przypominamy również, że : zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń :

„Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, rozumiane jako chów i typowy spacer, podlega karze grzywny albo karze nagany”.



STRAŻ MIEJSKA

POMOC OSOBOM BEZDOMNYM

Zarząd Spółdzielni informuje, że strażnicy miejscy prowadzą regularne kontrole pustostanów, altan śmietnikowych, kanałów ciepłowniczych i innych miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bez dachu nad głową. Docierając do takich osób sprawdzają , czy nie potrzebują one pomocy. Informują je o możliwościach wsparcia socjalnego, a w razie konieczności pomagają im w dotarciu do łaźni, ogrzewalni lub noclegowni. Ponadto, jeżeli zachodzi taka konieczność udzielają im pomocy medycznej, a w uzasadnionych sytuacjach wzywają pogotowie ratunkowe.

Osoby bezdomne, przebywające w Krakowie w zimie mogą otrzymać pomoc zgłaszając się do Działu Pomocy Bezdomnym Miejskiego Ośrodka pomocy Społecznej, na osiedlu Teatralnym 24.

Zespół Streetwork dla Osób Bezdomnych ma siedzibę przy ul. Rakowickiej nr 21/4. Konsultacje Zespołu odbywają się w poniedziałki (13.00 : 16.00), czwartki (8.00 : 12.00). adres email : Streetwork_db@mops.krakow.pl

Apelujemy do mieszkańców, by nie pozostawali obojętni na los osób bezdomnych i zgłaszali informacje o osobach zagrożonych wychłodzeniem, czy potrzebujących pomocy, na numer alarmowy 986.

DZIAŁANIA WOBEC OSÓB NIETRZEŹWYCH

Strażnicy miejscy przewożą osoby nietrzeźwe do miejsca zamieszkania lub do Działu Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Przyjmuje się tu osoby doprowadzone wyłącznie przez funkcjonariuszy policji lub strażników miejskich, które są w stanie nietrzeźwości, a swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób.