Stanowisko ds. członkowsko-samorządowych przyjmuje interesantów w Zarządzie Spółdzielni przy ul. Grota Roweckiego 11 (tel. 12 266-88-98 wewn. 128) oprócz czwartków:

poniedziałek, wtorek, piątek w godz. od 10:00 – 13:00,

środa w godz. od 10.00 - 17:00,


Jak załatwić sprawę?


Sprzedaż i nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz prawa odrębnej własności na rynku wtórnym.

Zbywca winien:

zwrócić się do spółdzielni z wnioskiem o wydanie zaświadczenia wymaganego przez kancelarię notarialna do sprzedaży oraz dla nabywcy do banku w przypadku załatwiania formalności kredytowych,


Nabywca lokalu powinien:

zgłosić się do spółdzielni (stanowisko ds. członkowskich i samorządowych) z aktem notarialnym oraz dowodem osobistym, celem dokonania rejestracji w rejestrze członków oraz celem ustalenia z działem Opłat i Windykacji spraw związanych z opłatami za lokal.


Uregulowanie tytułu prawnego do lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego po zgonie małżonka w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ( § 28 Statutu Spółdzielni)

Z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przysługiwało obojgu małżonkom przypada w całości pozostałemu przy życiu drugiemu małżonkowi. Nie narusza to uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego. Należy doręczyć Spółdzielni akt zgonu małżonka.


Uregulowanie tytułu prawnego do lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego po ustaniu małżeństwa ( § 27 Statutu Spółdzielni).

Po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie zawiadamiają Spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Do momentu zawiadomienia Spółdzielni o tym, komu przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, małżonkowie, których małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód lub unieważnione odpowiadają solidarnie za opłaty dot. utrzymania lokalu.

 

Uregulowanie stanu prawnego po zgonie małżonka w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (§ 6 ust. 14 i § 36 Statutu Spółdzielni).

Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców, powinni oni w terminie jednego roku od dnia otwarcia spadku wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu dokonywania czynności prawnych związanych z wykonywaniem tego prawa, włącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu. W razie bezskuteczności upływu tego terminu, na wniosek spadkobierców lub Spółdzielni, sąd w postępowaniu nieprocesowym wyznaczy przedstawiciela.

W razie śmierci jednego z małżonków, którym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługiwało wspólnie, przepis powyższy stosuje się odpowiednio.

Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób, członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię terminu wystąpienia do sądu, nie dłuższego niż 12 miesięcy, wyboru dokonuje Spółdzielnia. Do czasu rozstrzygnięcia, o którym mowa w zdaniu drugim, lub wyboru, o którym mowa w zdaniu trzecim, osoby którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności mogą wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu wykonywania uprawnień wynikających z członkostwa w Spółdzielni. Osoba wybrana jest członkiem Spółdzielni od dnia doręczenia informacji o wyborze.